מחזור אלקטרוניקה

פסולת אלקטרונית למחזור

פסולת אלקטרונית למחזור

מחזור פסולת אלקטרונית וחשמלית

מחזור פסולת אלקטרונית  וחשמלית הוא שימוש חוזר בחומרים או ברכיבים של מכשירים בלאי (לא בשימוש), מחשבים, מסכים, מוצרים חשמליים, מקררים מכונות כביסה. במסגרת השמירה על איכות הסביבה ישנה התעוררות רבה לסוגיה של המחזור מתוך רצון לשמר את הסביבה מזיהום משימוש במוצרים אלה השגחה יתרה.

מחזור פסולת אלקטרונית : צעד הכרחי למניעת זיהום סביבתי, וערך נוסף במתן הזדמנות שווה לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים להיות יעילים ואפקטיביים כמו כל אדם בחברה.

על פי מחקרים סטטיסטיים שונים, הישראלי המצוי מייצר כ- 14 ק"ג פסולת אלקטרונית בשנה. בהעדרם של מערך ותרבות של מחזור פסולת אלקטרונית, המוצרים המשומשים מושלכים לרוב אל פחי האשפה הביתיים, ומוטמנים בהמשך באדמה באתרים הכלליים לסילוק פסולת. הטמנה ללא טיפול מקדים מביאה לזיהום סביבתי, שכן פסולת אלקטרונית מכילה מתכות רעילות כגון עופרת, וחומרים שונים שגורמים לזיהום האדמה ומי התהום.

מחזור פסולת אלקטרונית וחשמלית הוא רק היבט אחד במערך של טיפול נכון בה. מערך זה צריך להתייחס גם לנושאים של איסוף הפסולת האלקטרונית, הפרדתה, מיונה וטיפול נכון בה שזה מתבצע ע"י אוכלוסייה עם צרכים ממיוחדים ומאפשר להם שותפות זהה בשמירה על הסביבה. בנוסף לכך, יש לפעול גם במישור ההסברתי, ולהביא להגברת המודעות לסכנות הטמונות בפסולת אלקטרונית בלתי מטופלת, ולצורך למחזר. נכון להיום לא קיים מערך כזה; חלק מהרשויות המקומיות מפעילות נקודות לאיסוף פסולת אלקטרונית כראות עיניהן, ומרבית האזרחים לא מודעים לקיומן של נקודות כאלה.

מחזור פסולת אלקטרונית וחשמלית הוא שימוש חוזר ברכיבים שונים או בחומרים המצויים בהם והשבתם לכדי שימוש נוסף. הצעת חוק חדשה, המקודמת על חוק חדש בכנסת , מטילה את האחריות למחזור פסולת אלקטרונית על היצרנים והיבואנים של ציוד מסוג זה: הם יצטרכו למחזר 50% ממשקל הפסולת ולשאת בהוצאות הטיפול בפסולת המושלכת אל האתרים המאושרים. מנסחי החוק מתבססים בנקודה הזאת על הניסיון המוצלח למחזור בקבוקי פלסטיק וניירות, אשר נכנס כבר לשגרת חיינו, ועל ניסיונן של מדינות אחרות.

לסיכום, נראה שמחזור פסולת אלקטרונית וחשמלית הוא צעד נוסף בהתמודדות עם סוגיות סביבתיות, צעד שהגיע הזמן לעשות. במדינה בה יודעים לטפל בשפכים ולהשיב מי קולחין לחקלאות, למחזר בקבוקי פלסטיק ונייר ולייצר מהם מוצרים איכותיים, לא ניתן להמשיך ולהתעלם מפסולת המכילה חומרים רעילים המזהמים קרקעות ומקורות מים. יש לצפות שהחוק החדש יוכל לקדם אותנו בתחום זה.

הצטרפו לפייסבוק שלנו!